O nas

Kapelmistrz

Damian Ruskowiak

Absolwent PSM I i II stopnia im. Romana Maciejewskiego w Lesznie oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie trąbki prof. Romana Grynia. Swoją przygodę z trąbką rozpoczął w orkiestrze Miejska Górka, z którą jest związany już od 25 lat.

Od 2009 roku nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej im. Józefa Zeidlera w Gostyniu w klasie trąbki, zespołów kameralnych oraz instruktor orkiestry. Od 2010 roku założyciel i dyrygent szkolnego Big Band’u. Od roku 1996 pracuje jako organista w kościele pw. Św. Mikołaja w Miejskiej Górce.

Współpracował z wieloma orkiestrami – m.in. Akademicką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją prof. Zygmunta Rycherta, Filharmonią Pomorską im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Simfonietta Potsdam, Orkiestrą Kameralną Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Jako muzyk bierze udział w wielu projektach muzyki rozrywkowej oraz kameralnej. Od roku 2019 prowadzi Orkiestrę Dętą w Miejskiej Górce.

II kapelmistrz

Hubert Skórnicki

Absolwent PSM I i II stopnia im. R. Maciejewskiego w Lesznie oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Zawodowy muzyk i tubista występujący na co dzień w Orkiestrze Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Sekcja trąbek i kornetów

Franciszek Garbaliński
Patryk Jasiak
Krzysztof Maciejak

Hubert Olejniczak
Martyna Paluszkiewicz
Rozalia Samól
Katarzyna Skrzypek

Flet poprzeczny

Anna Krasowska

Małgorzata Skórnicka

Zuzanna Barteczka

Katarzyna Maciejewska

Sekcja klarnetów

Tadeusz Barteczka
Beata Ćwiklińska
Weronika Grześkowiak
Stanisław Garbaliński

Kamila Paluszkiewicz
Angelika Pogorzelska
Zuzanna Samól
Marta Wiśniewska

Sekcja saksofonów

Oliwia Andrzejewska (alt)
Bolesław Kaczmarek (alt)
Patrycja Leciejewska-Licha (alt)
Maria Ławniczak (alt)
Karol Skrzypczak (alt)

Adrianna Chudziak (alt)
Dawid Bartkowiak (alt)
Łukasz Barteczka (tenor)
Przemysław Nowicki (tenor)
Marcin Samól (tenor)

Sekcja perkusji

Grzegorz Majewski

Dawid Szeptun

Andrzej Pląskowski

Szymon Stanisławski

Mateusz Barteczka

Sekcja waltorni

Jan Garbaliński

Paweł Rejek

Szymon Drabik

Sekcja tenorów, tub, puzonów

Bogusław Typiński (tenor)
Przemysław Ratajczak (tenor)

Hubert Skórnicki (tuba)
Henryk Rejek (tuba)

Konrad Jankowiak (puzon)

Gitara basowa

Szymon Drabik

Dzwonki orkiestrowe/dzwonki marszowe

Julia Samól

Władze stowarzyszenia

Zarząd:
Szymon Drabik – prezes
Damian Ruskowiak –wiceprezes
Hubert Olejniczak - wiceprezes
Ryszard Ratajski – skarbnik

Komisja Rewizyjna:
Beata Ćwiklińska – przewodnicząca
Przemysław Nowicki – zastępca przewodniczącego
Krzysztof Maciejak – sekretarz

Historia

Początki działalności Orkiestry Dętej w Miejskiej Górce sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kiedy to lokalni muzycy spotykali się w miejskogóreckiej restauracji „Pod Giełdą”, wspólnie muzykując. Zespół niezwykle szybko zdobył sympatię mieszkańców. Już w ciągu pierwszych lat funkcjonowania – orkiestra, włączyła się do życia kulturalnego miasta, występując nie tylko w Miejskiej Górce, ale i w całym powiecie rawickim.

Z chwilą wybuchu II wojny światowej zespół rozpadł się, lecz po jej zakończeniu orkiestra znów rozpoczęła swoją działalność. W 1946 roku orkiestrą „zainteresowała” się miejskogórecka Cukrownia. Począwszy od roku 1975 – orkiestra przeżywała kryzys – jego powodem było „zestarzenie” się trzonu zespołu, który stanowili muzycy pamiętający czasy jej powstania. Nie było chętnej do grania młodzieży, a wyszkoleni już muzycy „uciekali w świat”. Sytuacja zmieniła się od 1978 roku. Nowo powołany wówczas dyrektor Cukrowni „Miejska Górka” podjął się trudnego zadania, jakim było reaktywowanie orkiestry. Reaktywowanie zespołu zaczęto od zakupu nowych instrumentów muzycznych i rekrutacji wśród miejscowej młodzieży szkolnej. W ten sposób powstał 40 osobowy  zespół orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej Cukrowni „Miejska Górka”.

W latach 80-tych orkiestra posiadała bogaty repertuar, który wykonywała na wysokim poziomie.
Rozwój orkiestry możliwy był dzięki ogromnemu zaangażowaniu Prezesów zespołu – najpierw Jerzego Waliszewskiego, a następnie Piotra Ruskowiaka oraz wsparciu Ośrodka Kultury i lokalnych placówek oświatowych.
W roku 2008 zespół stał się Stowarzyszeniem. Zarząd organizacji bezustannie dokłada wszelkich starań aby orkiestra cały czas się rozwijała.
Koniec roku 2018 był szczególny – po 37 latach pracę w orkiestrze zakończył dyrygent i kapelmistrz Franciszek Gołaś, osoba o ogromnym autorytecie i doświadczeniu.
Stowarzyszenie zrzesza obecnie 39 członków, prowadzi 4 cykle bezpłatnych warsztatów muzycznych.