O nas

Kapelmistrz

Damian Ruskowiak

Absolwent PSM I i II stopnia im. Romana Maciejewskiego w Lesznie oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie trąbki prof. Romana Grynia. Swoją przygodę z trąbką rozpoczął w orkiestrze Miejska Górka, z którą jest związany już od 25 lat.

Od 2009 roku nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej im. Józefa Zeidlera w Gostyniu w klasie trąbki, zespołów kameralnych oraz instruktor orkiestry. Od 2010 roku założyciel i dyrygent szkolnego Big Band’u. Od roku 1996 pracuje jako organista w kościele pw. Św. Mikołaja w Miejskiej Górce.

Współpracował z wieloma orkiestrami – m.in. Akademicką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją prof. Zygmunta Rycherta, Filharmonią Pomorską im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Simfonietta Potsdam, Orkiestrą Kameralną Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Jako muzyk bierze udział w wielu projektach muzyki rozrywkowej oraz kameralnej. Od roku 2019 prowadzi Orkiestrę Dętą w Miejskiej Górce.

II kapelmistrz

Hubert Skórnicki

Absolwent PSM I i II stopnia im. R. Maciejewskiego w Lesznie oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
Zawodowy muzyk i tubista występujący na co dzień w Orkiestrze Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

II kapelmistrz

Rafał Gubański

Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka. Swoje umiejętności gry na instrumencie kształcił na kursach mistrzowskich m.in. u takich muzyków jak: Jean Marc Fessard, Florent Heau, (Francja), Rocco Parisi (Włochy), Alan Hacker (Wielka Brytania), Jan Jakub Bokun, Kornel Wolak (USA), Wojciech Komsta, Piotr Baron. Od 2009 r. prowadzi klasę klarnetu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jarocinie, a od 2013 r. jest również nauczycielem w Niepublicznej Szkole Muzycznej I stopnia w Rawiczu. Współpracował z wieloma polskimi orkiestrami – m.in, Filharmonią Poznańską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą na Zamku w Szczecinie, Sinfonietta Polonia. Od 2016r. współpracuje stale z Teatrem im. W. Bogusławskiego oraz od niedawna z Big Bandem Filharmonii Kaliskiej. Brał udział w wielu premierach dzieł operowych i symfonicznych oraz Poznańskim projekcie „Made in Chicago", podczas którego wspólnie z m.in Renee Baker, Mwata Bowden, David Boykin, Nicole Mitchell zarejestrowano i wydano płytę przez wytwórnie Rogue Art pt. „Arc of O" autorstwa Nicole Mitchell. Nagrywał ścieżkę dźwiękową dla flimu " Biały Potok" w reżyserii Michała Grzybowskiego (premiera w 2020 r. ) oraz dla wielu innych zespołów i projektów muzycznych. Założyciel zespołu Smart Big Band muzyk formacji Sunday Morning oraz Q-Artist Music.

Sekcja trąbek i kornetów

Franciszek Garbaliński
Jan Garbaliński
Patryk Jasiak
Krzysztof Maciejak

Hubert Olejniczak
Martyna Paluszkiewicz
Rozalia Samól
Katarzyna Skrzypek

Flet poprzeczny

Zuzanna Barteczka

Katarzyna Pawłowicz

Małgorzata Skórnicka

Anna Krasowska

Sekcja klarnetów

Tadeusz Barteczka
Beata Ćwiklińska
Weronika Grześkowiak
Rafał Gubański

Kamila Paluszkiewicz
Angelika Pogorzelska
Zuzanna Samól
Marta Wiśniewska

Sekcja saksofonów

Oliwia Andrzejewska (alt)
Bolesław Kaczmarek (alt)
Patrycja Leciejewska (alt)
Maria Ławniczak (alt)
Karol Skrzypczak (alt)
Adrianna Chudziak (alt)

Łukasz Barteczka (tenor)
Przemysław Nowicki (tenor)
Marcin Samól (tenor)

Sekcja perkusji

Grzegorz Majewski

Dawid Szeptun

Andrzej Pląskowski

Szymon Stanisławski

Sekcja waltorni

Szymon Drabik

Paweł Rejek

Sekcja tenorów

Przemysław Ratajczak

Bogusław Typiński

Sekcja puzonów

Konrad Jankowiak

Piotr Kobusiński

Sławomir Wojtyczka

Tuby basowe / gitara basowa

Szymon Drabik

Henryk Rejek

Hubert Skórnicki

Dzwonki orkiestrowe/dzwonki marszowe

Julia Samól

Władze stowarzyszenia

Zarząd:
Szymon Drabik – prezes
Damian Ruskowiak –wiceprezes
Hubert Olejniczak - wiceprezes
Ryszard Ratajski – skarbnik

Komisja Rewizyjna:
Beata Ćwiklińska – przewodnicząca
Przemysław Nowicki – zastępca przewodniczącego
Krzysztof Maciejak – sekretarz

Historia

Początki działalności Orkiestry Dętej w Miejskiej Górce sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia, kiedy to lokalni muzycy spotykali się w miejskogóreckiej restauracji „Pod Giełdą”, wspólnie muzykując. Zespół niezwykle szybko zdobył sympatię mieszkańców. Już w ciągu pierwszych lat funkcjonowania – orkiestra, włączyła się do życia kulturalnego miasta, występując nie tylko w Miejskiej Górce, ale i w całym powiecie rawickim.

Z chwilą wybuchu II wojny światowej zespół rozpadł się, lecz po jej zakończeniu orkiestra znów rozpoczęła swoją działalność. W 1946 roku orkiestrą „zainteresowała” się miejskogórecka Cukrownia. Począwszy od roku 1975 – orkiestra przeżywała kryzys – jego powodem było „zestarzenie” się trzonu zespołu, który stanowili muzycy pamiętający czasy jej powstania. Nie było chętnej do grania młodzieży, a wyszkoleni już muzycy „uciekali w świat”. Sytuacja zmieniła się od 1978 roku. Nowo powołany wówczas dyrektor Cukrowni „Miejska Górka” podjął się trudnego zadania, jakim było reaktywowanie orkiestry. Reaktywowanie zespołu zaczęto od zakupu nowych instrumentów muzycznych i rekrutacji wśród miejscowej młodzieży szkolnej. W ten sposób powstał 40 osobowy  zespół orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej Cukrowni „Miejska Górka”.

W latach 80-tych orkiestra posiadała bogaty repertuar, który wykonywała na wysokim poziomie.
Rozwój orkiestry możliwy był dzięki ogromnemu zaangażowaniu Prezesów zespołu – najpierw Jerzego Waliszewskiego, a następnie Piotra Ruskowiaka oraz wsparciu Ośrodka Kultury i lokalnych placówek oświatowych.
W roku 2008 zespół stał się Stowarzyszeniem. Zarząd organizacji bezustannie dokłada wszelkich starań aby orkiestra cały czas się rozwijała.
Koniec roku 2018 był szczególny – po 37 latach pracę w orkiestrze zakończył dyrygent i kapelmistrz Franciszek Gołaś, osoba o ogromnym autorytecie i doświadczeniu.
Stowarzyszenie zrzesza obecnie 39 członków, prowadzi 4 cykle bezpłatnych warsztatów muzycznych.